۰ تومان
0
0
Subtotal: ۰ تومان
سبد خرید خالی است.

داستان نگره

داستان آغاز سفر پرچالش ما به دنیای “آموزش هنر” به سال ها پیش و ترجمه کتاب “contemporary issues in art education” به قلم فرشته صاحب قلم بازمی گردد. کتابی که حاصل پژوهش ها و تجربه های عملی مربیان هنر  و دست به گریبان شدن آن ها با موضوعات و مسائل معاصر در کلاس های هنر، در آن سوی مرزهای این سرزمین بود و  توانست افق های تازه ای را به روی نگاه مان به این حوزه بگشاید؛  و این تازه آغاز ماجرا بود! ما به جستجوی نگاه های جدیدی بودیم تا بتواند به پیکره بی رمق هنر در کالبد فضای آموزش عمومی جان تازه بدمد، پیش فرض های قبلی مان درباره آموزش هنر را به چالش بکشد و  راه های تازه ای را برای تغییر پیش روی ما قرار دهد؛ برای این تغییر نگاه، از خودمان به عنوان مربیان هنر آغاز کردیم.

از همین رو،  و در ادامه ی مطالعات و پژوهش های مستمر و ترجمه چندین کتاب مهم و آوانگارد دیگر این حوزه، به همراه تجربیات عملی و بدنمند در کنار جمعی از مربیان هنر، برآن شدیم تا به جستجوی راهی برای سهیم شدن دانش و تجربیات مان با کسانی باشیم که: هنر را شیوه ای از شناخت ما از خودمان و جهان تلقی می کنند؛ دغدغه ی تربیت هنری بچه های این سرزمین را دارند، و به توسعه فردی و حرفه ای خود در زمینه آموزش هنر می اندیشند.

۱

ارتباط(Contacting): ما در فرآیند آموزش و یادگیری/آموختن، هنر دانش خود را از طریق ارتباط و تعامل با محیط و دیگران میسازیم و میان دانش و تجربه‌های شخصی با دانش جدید ارتباط برقرار میکنیم.

۲

انتخاب (Choosing): انتخاب‌های ما براساس مجموعه پیچیده‌ای از ارزش‌ها، باورها و نگرش‌های ما روی می‌دهد. این انتخاب‌ها در فلسفه آموزشی و یادگیری ما تاثیر می گذارند و همانطور که ما تغییر می کنیم، انتخاب‌های ما تغییر می‌کنند. پس کشف بیشتر خودمان کمک می‌کند تا درباره اینکه چه چیزی را و چگونه یاد بگیریم انتخاب‌های معناداری داشته باشیم.

۳

کندوکاو/پرسشگری (inquiry): آموزش و یادگیری هنر حاصل پرسشگری و کنکاشی مداوم است تا پویا خلاقانه و کارآمد باشد؛ کندوکاو خلاقانه یک فرایند یادگیری خلاقانه است که در مسیری غیرخطی و پرپیچ و خم پیش می‌رود.

۴

تفکر بصری (Visual Thinking): ما در فرایند آموزش و یادگیری به شیوه‌های مختلف کلامی و غیر کلامی (بصری) می اندیشیم و ادراک تمام و کمال زمانی پدیدار می شود، که بتوانیم ایده هایمان را از طریق همه شیوه‌ها نمایش دهیم. تفکر بصری از راهبردهای موثر برای پرورش مهارتهای تفکر نقادانه و خلاقانه است.

دیدگاه نگره آموزش هنر جامع “Comprehensive art education ” و آموزش هنر مبتنی بر انتخاب choice-based art education ” است. ما با اتخاذ این دیدگاه در تولید محتوا و طراحی برنامه های آموزشی می خواهیم زمینه را برای درک عمیق تر و وسیع تر معنای هنر برای مربیان هنر فراهم کنیم تا از این طریق بتوانند در کنار تولید هنری (Art production به ابعاد دیگر هنر زیبایی شناسی نقد هنر تاریخ هنر و فرهنگ (بصری نیز توجه کنند و رفتار و تفکر هنرمندانه (Artistic Behavior and Thinking را در خود و دانش آموزانشان پرورش دهند از این ،منظر آموزش هنر از فعالیتهای سرگرم کننده و لوکس به امکانی برای تفکر و تجربه اندوزی معنادار و مرتبط با تجربیات زندگی مربیان و دانش آموزان تبدیل میشود؛ مجالی برای ماجراجویی اکتشاف شناخت تفکر و یادگیری خلاقانه.

اهداف و چشم اندازها

Goals and Percpective

رویای نگره رشد آگاهی عمومی پیرامون اهمیت و ضرورت آموزش هنر و بازگرداندن جایگاه ارزشمند هنر در مدارس است پیآمد این موضوع آمادگی و توسعه حرفهای جامعه ی مربیان ،هنر امری ضروری و دسترسی آنها به تجربیات آموزشی و پژوهشی کارآمد تخصصی و الهام بخش از اهداف مهم ما در نگره .است تلاش ما برای تحقق این چشم انداز تولید محتوای تخصصی و برگزاری دورهها کارگاهها و رویدادهای آموزشی دانش محور مهارت محور و تجربه محور است. چشم انداز ،نگره تبدیل شدن به مدرسه ای حرفه ای برای مربیان هنر است.

مخاطب نگره

Negare Audience

مخاطب ما همه کسانی هستند که در جایگاه مربی / معلم هنر مربی هنرمند، دانشجو-معلم و پژوهشگر قرار گرفته اند کسانی که به حوزه مربیگری هنر علاقمندند؛ معلمان حوزه‌های درسی دیگر که به تلفیق هنر در برنامه‌های درسی خود می اندیشند.

شعار نگره

Negare Tag-line

"مربیان هنر در سفر حرفهای خود تنها نیستند."

"Art teachers aren't alone on their journey"

شعار “مربیان” هنر در سفر حرفه‌ای خود تنها نیستند، بر ماهیت، پویا چالش برانگیز، هیجان‌انگیز و تحول آفرین سفر مربیان هنر در مسیر حرفه ای شدن تاکید می‌کند.

شعار ما بر این پیش‌فرض‌ها استوار است:

– آموزش هنر کاوشی مداوم است و مربیان هنر همواره در مسیر سفر برای رشد هنری و توسعه فردی شان هستند.

– مربیان هنر در این سفر با چالش‌ها و فرصت‌های بسیاری مواجه می‌شوند؛ لحظات الهام بخش و لحظات ناامیدی از یافتن، ایده انتخاب مواد و ابزار هنری گرفته تا انطباق طرح درس با علایق و توانایی‌های دانش آموزان اهداف یادگیری و استانداردهای آموزشی:

– قرار گرفتن در معرض دیدگاه‌ها متنوع بخش جدایی ناپذیر از سفر مربی هنر است. پذیرش این تنوع درک عمیق‌تری از طبیعت چند وجهی هنر و شیوه‌های متنوع آموزش هنر را فراهم می‌کند.

– مربیان هنر علی رغم پیشینه‌ها و تجربیات مختلف و منحصر به فردشان در مقصد خود برای الهام بخشیدن و آموزش در و از طریق هنر مشترک هستند. آنها در این سفر می توانند از تجربه‌های یکدیگر الهام بگیرند از یکدیگر بیاموزند و سفر را غنی‌تر و با ارزش‌تر کنند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.